wtorek, 09 styczeń 2018 09:08

Wspólna sprawa „czytaj więcej” Featured

Napisano przez:
Rate this item
(0 votes)

Konferencja zorganizowana przez Lokalną Grupę Działania – Przyjazne Mazowsze we współpracy z mieszkańcami powiatu płońskiego, odbyła się 7 grudnia 2017 roku w Centrum Edukacyjno Konferencyjnym w Płońsku. Uroczystego otwarcia dokonały przedstawicielki Zarządu LGD- PM Danuta Kucińska i Agnieszka Matoblewska. Po przywitaniu uczestników przedstawiły program oraz cele projektu i konkursu grantowego. Celem projektu „Wspólna sprawa” było rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich społeczności lokalnych poprzez realizację oddolnych inicjatyw, wspólnych projektów popularyzujących aktywne i twórcze formy spędzania czasu wolnego. W ogłoszonym konkursie grantowym „ABC wspólnego działania” postawiono na kreatywność mieszkańców, angażowanie społeczności lokalnej dla dobra wspólnego oraz edukację na rzecz rodzin w zakresie rodzicielstwa i macierzyństwa

 

Została także stworzona strona internetowa nt. pszczelarstwa i ochrony środowiska (sierpień - październik). Zapraszamy na Zieloną Kolonię! Cykl spotkań plenerowych przygotowany został przez grupę nieformalną  RAZEM. Wspólnie z mieszkańcami uporządkowany został teren i utworzono miejsca rekreacji we wsi Joniec - Kolonia. Zorganizowane zostały warsztaty stolarskie dla smyka i taty (dziadka), film w kinie pod chmurką, oraz Zielone KOLONIE – cykl spotkań plenerowych, rodzinne potyczki sportowe zakończone ogniskiem oraz kurs samoobrony dla kobiet (lipiec- listopad). Towarzystwo Przyjaciół Załusk wymyśliło projekt Damy radę! dla kobiet będących w trudnej sytuacji rodzinnej. Przeprowadzone zostały warsztaty ze zdrowego przygotowania żywności, podstawowy kurs obsługi komputera, warsztaty twórcze i integracyjne tj. decoupage, malowanie toreb, krawiectwo, szydełkowanie, muzykoterapia, bajkoterapia, choreoterapia (lipiec - listopad). Wykorzystanie potencjału sportowego dzieci i młodzieży, propagowanie sportowej rywalizacji z poszanowaniem zasad fair play umożliwił projekt Trening czyni mistrza realizowany przez Stowarzyszenie Kultury Fizycznej FOOTBALL ACADEMY PŁOŃSK. Przeprowadzone zostały m.in. turnieje oraz pogadanki na tematy prozdrowotne, treningi piłkarskie, treningi bramkarskie (lipiec – listopad). Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Dzierzążnia jest autorem inicjatywy Dzierzążnia - świadomy rozwój i aktywizacja społeczności lokalnej. Projekt obejmował organizację pchlich targów i pikników - połączonych z prelekcją nt. wolontariatu, roli rodzicielstwa i macierzyństwa, warsztatami i konkursem nt. roli żywienia i aspektu więzi rodzinnych poprzez wspólne gotowanie i spożywanie posiłków, warsztatami nt. szycia oraz rajdem rowerowym po okolicy (lipiec  - listopad). Grupa nieformalna Szóstka znad Wkry w ramach Jonieckiej Akademii Aktywnych - Małych i Dużych zrealizowała happening malarski pod nazwą ,,Gmina Joniec pędzlem malowana” podczas festynu rodzinnego, a na placu szkolnym, we współpracy z OSP w Jońcu, zorganizowała dla dzieci zabawy oraz wystawę pt. „Zabawki i zabawy wczoraj i dziś”. Projekt obejmował także warsztaty teatralne pt. Teatr Małych i Dużych, spotkania dla rodziców z neurologopedą oraz wystawę i degustację zdrowych produktów, owoców i warzyw (sierpień  - listopad). Aktywizacja społeczności lokalnej to tytuł projektu, którego autorem jest grupa nieformalna „Integracja” z Wróblewa, gmina Naruszewo. Jego celem było pobudzenie do uczestnictwa w życiu społecznym poprzez stworzenie warunków do wspólnego spędzenia czasu matek z dziećmi. Mieszkańcy razem przygotowali teren na placu zabaw, na którym zostały zamontowane urządzenia siłowni zewnętrznej (sierpień) oraz zorganizowana rodzinna impreza integracyjna.  Ziemniak - łączy pokolenia to projekt Klubu Seniora w Koziebrodach. W ramach inicjatywy odbyły się szkolenia z zakresu certyfikowanego produktu lokalnego oraz zdrowej żywności,  impreza integracyjna dla mieszkańców wraz z konkursem na potrawę z ziemniaka oraz zakupiono stroje dla lokalnego zespołu (lipiec – wrzesień).

Po prezentacjach uczestników koordynatorka projektu przedstawiła wypracowane przez uczestników, we współpracy z opiekunami projektu, rekomendacje dotyczące lokalnego modelu współpracy pomiędzy samorządem a organizacjami pozarządowymi. Następnie wykład na temat „Skuteczne metody i narzędzia partycypacji społecznej – dlaczego warto wspierać i promować aktywność obywatelską? – wygłosiła ekspertka w dziedzinie edukacji obywatelskiej, Pani Monika Hausman-Pniewska. Na zakończenie konferencji był czas na dyskusję i wymianę poglądów. Autorzy zgodnie podkreślali duże znaczenie i korzyści inicjatyw dla lokalnej społeczności. Nawiązane kontakty, wyniesiona wiedza i umiejętności oraz wspólnie wypracowane wzorce współpracy zaowocują większym zaangażowaniem mieszkańców w życie publiczne gminy. Zdecydowana większość uczestników projektu zamierza kontynuować wybrane działania projektowe w przyszłości.

          Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Tekst: Danuta Kucińska, zdjęcia: Dominika Zacieska

 

 

 

Read 1005 times Last modified on czwartek, 15 luty 2018 12:19

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.