poniedziałek, 12 luty 2018 11:46

Wywiad z Wójtem Gminy Płońsk Aleksandrem Jarosławskim „czytaj więcej” Featured

Rozsądne i racjonalne działanie zapewni gminie systematyczny rozwój

Osiągnięcia są możliwe dzięki ludziom, którzy się angażują w realizację zadań, inwestycji i spraw bieżących. Trudno jednoznacznie wskazać najważniejsze dokonania, gdyż wiele z nich zasługuje na to miano. Każda z inwestycji, cho­ciażby ta najmniejsza, przyczynia się do poprawy życia mieszkańców.

Rolą gminy jest stworzenie dobrych warunków dla przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy. Szansa dla gminy Płońsk to zapełnienie gminnej strefy ekonomicznej, a także wprowadzenie motywacyjnego pakietu rozwoju dla gminnych firm.

Udało się zainteresować inwestorów, gdyż dzięki Radzie Gminy Płońsk przyjęto główne kierunki rozwoju w Wielolet­nim Planie Inwestycyjnym, ujęto tereny w Studium i Planie Zagospodarowania Gminy - inwestorzy mogą uruchamiać działalność gospodarczą. Powstały za­kłady produkcyjne w miejscowościach: Siedlin, Bońki, Skarżyn, Poczernin, Kozi- miny, Szerominek i Brody. Dzięki zakła­dom produkcyjnym wpływają większe podatki, które przeznaczamy na inwe­stycje gminne.

Jakie cele stawia pan sobie do reali­zacji w najbliższym czasie?

Każda inwestycja jest inna i równie ważna. Chciałbym zrealizować te in­westycje, które są najważniejsze dla mieszkańców naszej gminy. To daje satysfakcję, że mieszkańcy i osoby z in­nych terenów doceniają moje starania oraz cieszą się z wykonanych i prowa­dzonych inwestycji. Muszę przyznać, że realizowanie wielu inwestycji w tym samym czasie jest trudnym zadaniem. Ważne jest rozsądne i racjonalne dzia­łanie, tak aby zapewnić całej gminie sys­tematyczny rozwój.

Jednym z ważniejszych planów inwe­stycyjnych w najbliższym czasie są dro­gi. Chcemy zrealizować zadania w za­kresie remontów przebudowy i budo­wy dróg gminnych, również przy współ­pracy z powiatem. Łącznie na poprawę nawierzchni dróg gminnych planujemy przeznaczyć około 4,5 min zł, na po­prawę w zakresie ochrony środowiska około 1,8 min zł, remonty w oświacie 300 tys. zł i budowę boiska sportowego w Słoszewie około 300 tys. zł.

Skąd pozyskuje pan środki na inwestycje w gminie?

Gmina Płońsk zrealizowała wiele in­westycji i nadal realizuje przy udzia­le środków zewnętrznych, głównie z RPO, PROW, Urzędu Marszałkowskie­go, POIG. Pomoc uzyskujemy też z in­nych instytucji, m.in. MEN, WFOŚiGW. Dzięki współfinansowaniu wykonali­śmy przede wszystkim: drogi, kanaliza­cję, przydomowe oczyszczalnie, świetli­ce wiejskie, szkoły, płace zabaw, boiska, zakup komputerów wraz z internetem dla mieszkańców.

Gmina jest członkiem Stowarzysze­nia Lokalna Grupa Działania - Przyja­zne Mazowsze, które daje możliwość pozyskania wielu środków pomoco­wych z PROW. Środki te spowodowały, iż prawie wszystkie budynki użyteczno­ści publicznej na terenie gminy zostały wyremontowane.

Co jeszcze wymaga zmian w pana gminie?

W gminie Płońsk istotne będą przede wszystkim inwestycje w utrzymanie i rewitalizację istniejącej infrastruktury. Chodzi tu oczywiście o remonty, naprawy, czy też rozbudowę tej infrastruktu­ry. Ważna będzie troska o to, aby to co już funkcjonuje od lat i wymaga pilnych remontów mogło funkcjonować dalej. Chcemy poprawić - stan budynków publicznych, remiz, budynku admini­stracyjnego, żeby lepiej służyć miesz­kańcom. Chcemy pobudować budynek komunalny dla mieszkańców i rodzin - oczekujących na lokal mieszkalny. Zabezpieczamy teren pod tą zabudowę i przygotowujemy dokumentację.

Chcemy żeby gmina Płońsk rozwijała się gospodarczo, ale również turystycz­nie, stąd kładziemy większy nacisk na promocję gminy. Organizujemy cyklicz­nie uroczystości poświęcone wyda­rzeniom z 1920 roku - obchody Bitwy Arcelińskiej wraz z inscenizacją oraz Płońskie Gminne Dożynki, w tym roku gmina Płońsk po raz trzynasty będzie obchodziła uroczystości dożynkowe.

UWAŻAM, ŻE KAŻDA INWESTYCJA JEST WAŻNA, GDYŻ MAŁE RZECZY PROWADZĄ DO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU CAŁEJ GMINY

rozmawiała Ewa Ławnicka

Gospodarz