Wstęp
Urząd Gminy w Płońsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej .
Data publikacji strony internetowej: 2020-09-29.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-29.
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
• filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
• filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
• formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych.
• mapy oraz geoportale są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności, pod warunkiem że w przypadku map interaktywnych i geoportali przeznaczonych do zastosowań nawigacyjnych dane teleadresowe i położenie geograficzne prezentowane są w sposób dostępny cyfrowo
• treści będące w posiadaniu podmiotu publicznego. .
Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2022-03-30
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-29
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest. Dawid Wiśniewski. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Urząd Gminy w Płońsku mieści się przy ulicy Pułtuskiej 39.
W skład Urzędu Gminy w Płońsku wchodzą trzy budynki:
– Budynek główny- oznaczony literą A, znajdujący około 300 m od ulicy Pułtuskiej,
– Budynek przy ul. Pułtuskiej - znajdujący się po prawej stronie od budynku głównego – oznaczony litera B,
– Budynek oznaczony literą C – znajduje się za budynkiem głównym, po lewej stronie.
Do Urzędu można dojechać ulicą Żołnierzy Wyklętych.
Budynki od ul. Żołnierzy Wyklętych to:
Budynek C, Budynek A i Budynek B .
Budynek główny A.
1. Budynek parterowy, nowoczesny - czytelnie oznakowany. Brak znaczników dla niewidomych totupoint i oznakowania w języku Braille’a.
2. Do budynku głównego prowadzą trzy wejścia- jedno główne i dwa boczne. Wejścia są ogólnodostępne w godzinach pracy urzędu.
3. Do wejścia głównego prowadzą schody, obok schodów zamontowana jest pochylnia oraz barierki . Wejście główne jest przystosowane dla osób poruszających się na wózkach i osób niepełnosprawnych ruchowo .
4. Wszystkie główne drzwi wejściowe otwierają się ręcznie.
5. Naprzeciwko wejścia głównego znajduje się tablica informacyjna z rozkładem i numeracją pomieszczeń.
6. Szerokie hole w budynku zapewniają swobodne przemieszczanie się. Hole mają równą powierzchnię, brak progów w drzwiach.
7. Przy wejściu głównym po lewej stronie znajduje się toaleta przeznaczona dla osób niepełnosprawnych.
8. Sekretariat znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego na końcu korytarza (ostatnie drzwi po lewej stronie),,
9. Przy budynku głównym znajduje się duży ogólnodostępny parking. Brak wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
Budynek B
1. Budynek 2 kondygnacyjny, obsługa interesantów znajduje się na wysokim parterze.
2. Do budynku prowadzą schody z jedną barierą służącą do przytrzymywania się.
3. Brak wind i pochylni.
4. Drzwi otwierane ręcznie.
5. Budynek nieprzystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Budynek C
1. Budynek parterowy o starej architekturze.
2. Stanowisko obsługi z blatem na wysokości 120 cm dostosowane są do obsługi osób w pozycji stojącej.
3. Wąskie drzwi nieprzystosowane dla osób będących na wózkach inwalidzkich.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848